Санін образився на Негребецького через питання про зовнішність Довбуша

Відомий перекладач Олекса Негребецький(саме завдяки його зусиллям  українською мовою заговорив «Альф») став жертвою  френдоцида режисера Олеся Саніна. І все через  інтерес до того, як будуть виглядати герої стрічки “Довбуш”, що розпочав знімати Олесь.

Оце мене розфрендив Олесь Санін за просте питання: чого на малюнках та в кіні Довбуша зображають носатим і чорним, як тая смола? – скаржиться Негребецький, –  Утім, не тільки Довбуша, а я козаків з Лугу. Розумію, вкраїнці невдоволені своїм зовнішнім виглядом, своїми крипатими носами, своїм волоссям – русявим чи білявим, яке в народі сприймалось як руде й негарне: “А та руда та погана…” Але аж так прагнути карих очей і чорних брів, щоб бачити в Довбуші носатого тюрка чи семіта?

Перекладач наводить і інші аргументи:

“І чи справді гуцул “Високий, має типово римський нiс, чорне й по-кiнському цупке волосся, але свiтле обличчя й вузькуватi темнi, зрiдка блакитнi очi. Довгi ноги й руки з довгими пальцями. Жiнка – маленька, струнка, весела, жвава, гарної вроди. Дуже бистрi в рухах, рiшеннях i розмовi. I красиво вбранi – це неодмiнно”? Скільки мандрую в Карпатах, НІКОЛИ таких не бачив. Бачив русявих і білявих. Та й про Довбуша на початку 90-х у “Літературній газеті” була цікава стаття – чому саме він з десятків збойників став популярний. І там автір писав, що Довбуш був якраз білявий, блондин, тому й вирізнявся з навколишнього сіро-буро-малинового люду. Хоч є записані свідчення, що був темноволосий. Загадка. Як і загадка, все-таки, чому ми стидаємося бути собою.
Я читав Хведора Вовка, але описаних ним українців бачив дуже мало. Або у війну вибило, або з голоду повмірали.”

Не оминув увагою пан Негребецький і питання”капелюхів”. “В роки мого дитинства в селі всі поголовно носили головні убори. Усі. І дорослі й малі. Коли малий робив шкоду, в нього забирали картуза й казали: “Хай батько/мати прийде забере”. Прийти додому без картуза – це була страшна кара.
Козаки, нібито, і в церкві шапок не знімали.
Між тим, довбуші в майбутньому кіні поголовно без шапок. Цікаво, як було з картузами/шапками/брилями в зелених Карпатах?

Нагадаємо,   фільм«Довбуш» режисера Олеся Саніна став одним з переможців Десятого конкурсу Держкіно, отримавши 65 млн грн фінансування, заявлена вартість виробництва 86 млн 679 тис. 294 грн. Це   один з найдорожчих українських проектів. Зйомки фільму розпочалиися 19 серпня.

У  березні цього року за тією самою історією про опришків у прокат вийшла інша стрічка “Легенда Карпат”(роль Довбуша виконав співак Валерій Харчишин) – проект здійснено виключно завдяки приватним інвестиціям.