Евген Чолій: «Захід не має одну кишеню Росії спустошувати санкціями, а іншу – наповнювати нафтодоларами»

Евген Чолій: «Захід не має одну кишеню Росії спустошувати санкціями, а іншу – наповнювати нафтодоларами»

«Насправді, головне, потрібно Заходу взяти геополітичну ініціативу у свої руки, а не очікувати, що зробить Росія і тільки тоді на це реагувати», –  вважає канадський правник українського походження, президент Громадської організації “Україна-2050″Евген Чолій.

 • Пане Евгене, в своєму блозі  Ви зазначили, що аби подолати агресію Росії Заходу потрібна стратегія Мухаммеда Алі – «Порхай як метелик, жаль як бджола». Чи цим принципом зараз послуговуються?
 • Я писав ще в січні 2022 року, що потрібна стратегія Мухаммеда Алі  «Порхай як метелик, жаль як бджола», закликаючи Захід визнати імперіалістичні амбіції Путіна і здійснювати рішучі дії, щоб забезпечити дотримання основних принципів Статуту ООН, запобігти більшій кризі та досягнути глобального миру, безпеки та стабільності.

Щодо таких дій, я наголошував зокрема щоб Захід надав Україні військову підтримку, посилив санкції проти Росії та заборонив Росії використовувати платіжну систему SWIFT допоки Росія не деокупує Україну та не знизить напругу на кордоні України.

На жаль, в той час Захід тільки попереджував Росію, що буде значна реакція зі сторони Заходу, у випадку якщо Росія збільшить своє вторгнення в Україну, замість того щоб вжити привентивних заходів, щоб забезпечити деескалацію російських військ на кордоні України. Путін сприйняв це як слабкість Заходу і почав повноцінну війну проти України 24 лютого 2022 року.

Відколи Росія започаткувала повномасштабну війну проти України, Захід надав Україні значну військову, економічну і гуманітарну допомогу, та дійсно посилив санкції проти Росії.

Однак на початку квітня 2022 року Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки і Віце-президент Європейської комісії Жозеп Боррель заявив Європарламенту, що з початку війни ЄС передав Україні один мільярд єврона озброєння, водночас сплачуючи Росії за постачання енергоресурсів ту саму суму щоденно, себто разом 35 мільярдів євро. Захід не має одну кишеню Росії спустошувати санкціями, а іншу – наповнювати нафтодоларами. Інакше кажучи потрібно повністю ізолювату Росію. Тоді можна сподіватись на скорішу перемогу України.

Також, потрібно щоб Захід надав Україні необхідну зброю, щоб Україна могла захистити свій повітряний простір, а також своє цивільне населення та інфраструру від подальшого масового руйнування.

В цей час, коли Росія здійснює геноцид в Україні, всі є зобов’язані робити значно більше щоб це якнайскоріше припинити.

Газ – важлива частина російської зброї.  Реально союзникам повністю відмовитися від його використання?

 • 12 квітня 2022 року Президент США Джо Байден заявив, що Росія здійснює геноцид в Україні. Цей  факт був також визнаний одностайно Парламентами всіх трьох Балтійських країн і Палатою громад Канади. Якщо світ визнає таку жахливу ситуацію, то Україна має всі підстави вимагати щоб європейські країни відмовились не тільки від російської нафти, а також від газу.

Мабуть найбільш переконливий аргумент – Україна захищає не лише свою територіальну цілісність, а всю Європу від імперських планів Росії. Тому, щоб запевнити мир і стабільність в Європі потрібно щоб Україна виграла цю геноцидну війну. А формула, щоб виграти цю війну, не дуже складна – Україна має отримати від Заходу достатньо необхідного озброєння, і Захід має повністю ізолювати Росію, в тому числі не фінансувати російській енергетичний ринок. Це питання політичної волі. На початку війни до такого було досить негативне ставлення. Однак  чим далі, тим більше Захід розуміє, що краще піти цим шляхом, щоб у подальшому не платити людськими життями, регіональними та глобальними катастрофами за імперські амбіції Росії.

 • Рішення про подачу заявок Фінляндією та Швецією до НАТО  спрацювали для Путіна як холодний душ чи навпаки ще більше роз’ярили його апетит?
 • Напевно, всі пам’ятають, що ще  у лютому 2022 року Путін назвав НАТО ворогом Росії. Тому він буде намагатися знаходити все більше причин, щоб розвивати свої імперські плани. Путін вважає розпад Радянського Союзу найбільшою катастрофою двадцятого століття,  і робитиме все можливе, щоб його відновити в новому форматі.

А Захід починає  поступово розуміти, що надаючи Україні військову допомогу –  фактично Захід захищає сам себе.

 • Втім керівники Німеччини та Франції наполягають, що «потрібно дати можливість зберегти Путіну обличчя».
 • Насправді, головне, Заходу потрібно взяти геополітичну ініціативу у свої руки, а не очікувати, що зробить Росія і тільки тоді на це реагувати. Коли російські війська були ще на кордоні з Україною, Захід мав ставити ультиматум про їхнє відведення у найкоротший термін. Потрібно було диктувати свої умови, тоді можливо було б запобігти цій війні. Сьогодні таким же чином, треба крокувати вперед згідно власних інтересів, а не розмірковувати, як зберегати лице нелюдському диктаторові, який нагороджує російських вояків, які вбивають і травмують цивільне населення, в тому числі невинних дітей та ґвалтують жінок і дівчат.
 • Чи існує на сьогодні можливість виключити Росію з Ради безпеки ООН? Подейкують, що публічних рішень про вступ РФ до цієї організації немає, а постійним членом Радбезу (саме цей статус дає право застосовувати вето) за документами досі є Радянський союз.
 • Структура Організації Об’єднаних Націй себе не виправдовує в теперішній час російської неспровокованої війни проти України, оскільки країна агресор, яка є членом Ради Безпеки ООН має можливість накласти вето на всі рішення цієї ради. Тут потрібно полічтична воля, щоб усунути таку неефективність або шукати інші механізми, в тому числі покладатися на статтю 51 Статуту ООН, яка не заперечує право на колективну самооборону, коли є збройний напад на члена ООН аж поки Рада Безпеки не зможе забезпечити мир і безпеку.
 • Чому  останнім часом практично зникли погрози РФ щодо використання тактичної  ядерної зброї?
 • Важко  повністю розшифровувати російську так звану логіку. На початку здавалось, що погрозами використання ядерної зброї Путін знайшов ключ щоб нейтралізувати навіть і статтю 5 Північноатлантичного договору. (Згідно цієї статті, якщо будь-яка з держав – членів Альянсу стає жертвою збройного нападу, усі інші без винятку члени Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападам на них усіх і вживуть усіх заходів, які вважатимуть за доцільне, щоб допомогти . – Країна). Однак, жорсткі реакції деяких лідерів держав-членів НАТО дали Росії зрозуміти, що вони не піддадуться на такий шантаж. Це повинно бути уроком для Заходу, що Путін розуміє тільки мову сили і такою мовою до нього потрібно звертатися щоб досягти миру.
 • Спочатку загарбники були дуже самовпевнені.
 • Так, першим планом Росії було захопити Київ за три дні, скинути Уряд і панувати.  Другий план – до Дня Перемоги завоювати ввесь Донбас. Ці імперські плани Росії повністю провалилися. Росія і навіть деякі Західні лідери не передбачали таку спроможність, завзятість і героїзм  українців.  Якщо дивитися на те, як вміло Україна тримає оборону та  відвойовує території, то можна прогнозувати, що з ефективною підтримкою Заходу Україна відвоює всі тимчасово окуповані території, включно з Кримом.
 • Наївне питання – навіщо сьогодні Україні потрібно перебувати у Європейському Союзі? Ми вже маємо підтримку за Ленд-лізом, буде план Маршала.
 • Пригадую, як Блаженніший Святослав казав, що фактично Україна вже є європейською країною. Тому, її природне місце у ЄС. Повноцінне членство в ЄС дасть Україні ще більше можливостей.  Вступ змінить відношення  до країни на краще – Україну вважатимуть повноцінним партнером, вона матиме ті самі права, що і інші члени союзу. Це означає, що Україна буде визначати подальший курс ЄС разом з його іншими країнами-членами.
 • На ваш погляд,  чи зникне нарешті остаточно корупція в Україні?
 • Після всіх страхіть цієї геноцидної війни буде потрібно відбудовувати Україну з підтримкою Заходу і владні структури України, перебуваючи під величезним тиском народу, будуть помітно поборювати корупцію. Думаю, що буде нульова толерантність з боку громадянського суспільства  до зловживань олігархічних кланів.  Українці вимагатимуть, щоб після перемоги, Україна відбудовувалась на сучасну і процвітаючу країну, яка повністю використовує всі свої можливості, що передусім означає країну без системної корупції.
 • Але сьогодні висловлювати критику практично немає де, всі телеканали  проводять об’єднаний марафон, в ньому немає місця опозиційним не провладним  ЗМІ.
 • Логіка спільного марафону в час потужної війни зі сторони Росії, яка включає масштабне фінансування пропаганди та дезінформації – забезпечити, щоб українці отримували перевірені новини. Під час війни така координація є цілком зрозумілою. Певен, що після перемоги, ЗМІ продовжать роботу у звичайному режимі.
 • Якщо бойові дії  затягнуться, є сенс розглядати укладання мирних угод з Росією?
 •  Росія вже неодноразово показала, що не шанує жодних договорів.  Пригадую, що коли підписували Мінські угоди, то ще чорнила не висохли на документі, а домовленості вже було порушено Росією. Тому єдиний варіант, якщо вже щось підписувати, то багатосторонну угоду з юридично зобов’язуючими гарантіями безпеки з боку Заходу, в тому числі США, ЄС і Канади.

Текст – Олена Солодовнікова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *