Головний імунолог Києва: “Закордоном щеплення від грипу можна зробити хоч у супермаркеті”

Федір Лапій про те,  чому погане опалення іде на користь здоров’ю, а  лимон – добре їсти під кон’ячок, але не  під час застуди.

-Пане Федіре, скільки вакцин від грипу атестовані в Україні цього сезону?

– З цих чотирьох, які пройшли перереєстрацію, три представити свою продукцію в Україні, завезли в Україну на митну територію, розмитнили процедуру легалізації. Тобто коли перевіряється досьє, перевіряється документи, чи були  які небуть питання…

– А що сталося з іншими?

–  Вирішили, очевидно, не перереєстровувати і не завозити їх в Україну, бо це є питання знову ж таки комерційне. Бо з цих трьох, які на сьогоднішній день завезли свою продукцію, одна вакцина була завезена в кількості 30.000 доз. В попередні роки вони мали більше поставки, але вони сказали «ми знали, що будуть інші вакцини представлені  у великій кількості. Ми завезли ту партію, яку гарантовано продамо для того, щоб не втратити ринок, для того, щоб не мати збитків».

– Чому тоді мало, чому українці не хочуть  робити щеплення проти грипу – бояться,  не знають?

–Взаємопов’язаний процес, бо вакцина від грипу – це досить специфічний продукт, він йде лише на один сезон, а дистриб’ютор, який веде бізнес в Україні, він повинен розуміти скільки він завезе і реально скільки він продасть, він робить замовлення в лютому, саме кінець, початок травня кінець квітня місяця у виробника на заводі каже: «я резервую у вас там 100 тисяч, я у вас резервую 200 тисяч, 300 тисяч, які я у вас зобов’язаний викупити, завести в Україну і відповідно продати». І тут ми кажемо взаємопов’язані процеси, тобто є певні проблеми на шляху легалізації в Україні, бюрократичні-

– В чому вони полягають?

– Питання стоїть законодавчого характеру. А ми маємо вектор, вектор наш напрямку руху – це Євро Союз. А Європа має багато законодавчих моментів, які ще не впровадила в себе Україна. Тому ми говоримо, хоча ми маємо вектор, ми прямуємо, але, тим не менш, у нас одні, другі, треті перешкоди. В цьому році було вперше прибрано такий бар’єр, що є автоматичне оновлення вакцинального складу відповідно до виробника, як виробник робить це в своїй країні, Україна тепер робить це автоматично в Україні за заявкою виробника, хто хоче продавати. От, знову ж таки, ми говоримо про те, що чи впливає культура вакцинації? Так, звичайно впливає впливає культура вакцинації на те чи будемо ми вакцинуватися, чи ні, чи лікар рекомендує своєму пацієнту, чи не рекомендує.

Чи впливає логістика вакцин?

Бо вакцина, в першу чергу, постачається в великі міста, де є ринок, де є продажі, де є приватні медичні центри. Якщо ми беремо про те, що 40% українців проживає в селах чи зможуть вони вакцинуватися? Якщо держава не забезпечить їм умови, а від держави вимагається законодавчі, нормативні документи, а нормативні документи ідуть на основі законодавчих…

 – Конкретизуйте, які бар’єри  заважають?

– Перереєстрація, якби коли мова йде, як працює робітник чи буде він натикатися на корупційні складові, чи буде лобіюватися та чи інша вакцина. Це ті моменти, які стосуються і в тому числі в боротьбі з корупцією розвитку ринку.

– Аби вакцина потрапила в українській ринок, треба, щоб хтось пролюбіював?

– Ну звичайно, як будь-яку хорошу ідею потрібно просувати. При тому, що  є речі, які нам конче потрібні, але якщо ці ідеї не узгоджуються з законом чи будуть вони тут працювати, чи будуть для них зелені кордони установлені, якщо закон не передбачає існування цієї ідеї взагалі в Україні. Під ідеї я розумію будь-які, що стосуються вашої безпеки, в тому числі вакцинації. В Україні, відповідно до нормативно-правових актів, передбачено, що вакцинація проводиться лише в кабінетах щеплення. Ну тут одразу виникає питання: а як відбувається в Європі? В Європі лікар сімейної медицини загальної практики він не має окремого кабінету щеплення  і він замовляє вакцину, він пропонує пацієнту.

(складність процедури)

Дуже в багатьох сюжетах ми знаємо від друзів, від колег, від багатьох-багатьох людей, що вакцинацію проти грипу вам пропонують пройти в гіпермаркету, в аеропорті, де-небудь в супермаркеті. Стоїть кабінка, пересувний пункт вакцинації, ви стоїте в черзі і вас тут же вакцинують без будь-якого огляду, ви заповнююте просто форми, які стосуються наявності алергічних або інших хронічних захворювань для того, щоб визначити чи є, чи відсутнє протипоказання. Знову ж таки чи є бар’єр в Україні? Є.

(Бо треба мати ліцензію)

Бо треба мати ліцензію, треба мати кабінет щеплень, треба, щоб лікар був прихильником, щоб пацієнтам своїм рекомендував, щоб він проявив активність щодо того, щоб який-небудь райцентр через аптеку замовити вакцину. Чи  причетні до цього депутати місцевої влади? Звичайно. Бо депутати місцевої влади повинні сказати населенню кого повинні в першу чергу захистити і скільки це буде коштувати. В першу чергу депутати місцевої влади повинні захистити медичний персонал, оскільки він повинен бути на роботі , коли починається сезон грипу. Тому в даному випадку знову ж таки звертаємо увагу на те, що багато чого вирішується на місцях.

–  Кажуть, що шеплення від грипу робити не можна, якщо ти тільки перехворів.

– Ще в 70-ті роки проведено багато досліджень про те, як організм людини реагує на вакцинацію, якщо вона має температуру до 38.5 градусів. Чи формується імунітет, чи безпечно і в країнах Західної Європи, країнах Північної Америки, Південної Америки, океаннії, Австралії, Японії, Азії вакцинація проводиться при температурі до 38 або 38.5 градусів. Це ефективно, це є безпечно. Ну знову ж таки, переносячи це на Україну, на нашу територію, повинні розуміти, що ми багато в чому перестраховуємося, маючи певні фобії, коли не впроваджуємо те, що може нам допомогти.

(як же нам тоді розібратися, коли лікарі самі говорять)

Це дійсно є міф, але, на превеликий жаль, часто це підтримується моїми колегами, лікарями і для того, щоб порівняти достатньо грубо, провести аналогію, бо пацієнт каже «як же нам тоді розібратися, коли лікарі самі говорять?». Ну розумієте, якщо вам лікар говорить, що земля плоска, стоїть на чотирьох слонах, а ви знаєте про те, що це вже давно не правда, то, мабуть, ви повинні засумніватися в цьому. Так само ми говоримо про вакцинацію на тлі або після якоїсь застуди. На сьогоднішній день наука має достатньо переконливих даних, що вакцинація  на тлі засуди або безпосередньо після неї є безпечною, є ефективною.

– Друга поширена думка: знайомий зробив щеплення, а потім захворів все одно. Навіщо тоді втрачати час, гроші?

– Я вже повторюся знову про те, що, окрім грипу існують інші віруси, які мають відношення до гострих респіраторних інфекцій. Чому ми говоримо саме грип і ГРВІ? Часто вживаємо свої термінології  в ці терміни. Хоча гри – це теж вірусна інфекція, теж респіраторна, є гостра інфекція, як ГРВІ, але ми його відокремлюємо, бо він має особливості, особливості щодо швидкості, тяжкості перебігу, швидкості поширення серед людей, він до нас приходить щороку, уражає всі вікові групи, є більш схильні вікові групи, менш схильні вікові гру

Але ніхто не відміняв інші вірусні інфекції. І коли ми маємо пік захворюваності грипом в Україні, то на грип з усіх, хто має симптоми застуди, симптоми ГРВІ, симптоми риносинуситу, ринофаренгіту, по різному можна називати ці захворювання, на вірус грипу припадає 30-35%. А 65%-70% припадає на інші вірусні інфекції. Це коли пік захворюваності на грип.

– Коли зробив щеплення – захворіти не можна?

– Звичайно, ти не захворієш від щеплення грипом, бо вакцина від грипу, яка використовується в Україні, вона містить вбитий вірус грипу, мало того, що він вбитий ще він розчеплений. Він вводиться в внутрішню м’язеку. Тобто ця вакцинація не може викликати грип, бо для того, щоб захворіти на грип має бути живий вірус, вірус має потрапити в дихальні шляхи і вже там він і розмножується, викликає відповідні симптоми.

Ви можете відчувати дискомфорт після вакцинації протягом одного, двох, інколи трьох діб. Цей дискомфорт можна порівняти з маленькою крепатурою після фізичних вправ. Це те, що можна перетерпіти, бо коли ти згадаєш, як прибігає грип з високою температурою, з ускладненням, з госпіталізаціями, з ризиками померти для тих людей, які є в групі ризику за станом медичного здоров’я, за вагітністю, наприклад. То це те, що ми кажемо дуже маленька ціна за те, що би не захворіти, не заразити інших людей.

Дуже часто, на превеликий жаль, мої колеги говорять, як можна знати який вірус грипу буде в наступному сезоні, як ви вгадуєте те, що вірус грипу, саме цей, прийде в наступному сезоні? Я кажу чесно, вгадати неможна. Гадають на кавовій гущі. Хто там що побачить, я не можу розібратися. Ми дійсно не вгадуємо, не гадаємо який вірус грипу прийде в  наступному сезоні, ми прогнозуємо. І цей прогноз ґрунтується на дослідженнях в усьому світі, відбираються зразки від пацієнтів, відправляються в референтні лабораторії, досліджуються які грипи циркулюють. Досліджується скільки людей перехворіло, скільки людей вже мають до ного імунітет.

Скажете: «так, що всіх обстежуєте на грип, щоби знати скільки людей перехворіло?». Ні. Методологія дуже подібна до методології, яка відома нам, як екзитпол.

Ми кажемо: «нам не потрібно всіх обстежувати для того, щоб знати, що відбувається». Є спеціально розрахунки, де, кого, як, скільки, взяти зразків для того, щоб ми у відсотковому відношенні знали скільки захворіло, скільки помирає, який вірус грипу циркулює. Бо ви прекрасно розумієте, що  у відсотках, якщо ми обстежує 2.000 або 20.000, чи 200.000, чи 2 мільйони, чи двадцять мільйонів – нічого не зміниться. Ми прекрасно розуміємо, що люди подорожують по планеті, тим більше у зв’язку з безвізом, кількість українців, які подорожують, збільшується. Коли ми говоримо, що вірус грипу вперше. Але цього достатньо, щоб завести інфекцію в Україну. Бо коли ми говоримо: «чому в першу чергу західні регіони України відчули, що таке пандемічний вірус грипу?». Тому що люди, які працювали в Італії, Іспанії, вони його звідти і привезли. Звідки він потрапив в Європу? З Латинського континенту.

(Це лише справа часу)

Звідки він потрапив з Латинського континенту в Європу? Через Сполучені Штати Америки. Завезли його в Сполучені Штати Америки через 5-6 годин літаком він вже був в Європі. Чим більше хворіли, тим більше шансів хворих інфікувати інших людей і відповідно, рано чи пізно, він потрапить в нашу Україну. Це лише справа часу. Тому такі лабораторії досліджують, відбирають зразки. Україна так само досліджує вірус грипу і так само звітує, інформує. І таким чином робиться прогноз щодо того які віруси грипу будуть актуальними.

– Як краще за все проводит профілакттику  респіраторних інфекцій?

– Найкраща профілактика будь-яких респіраторних інфекцій, це ізоляція. Як би це не смішно звучало, але краще за все від респіраторних інфекцій захищають ноги. Ну відстань від пацієнта найкраще за все дозволяє вам захиститись від респіраторних вірусів. Але ми живемо серед людей, ми не можемо собі дозволити не ходити в кіно, театри, гуляти по магазинам, супермаркети, ходити в школу, ходити в садочок, тому ми говоримо про цей метод навряд-чи у нас працює, коли ми живемо в суспільстві. Тому існують інші методи. Інші методи ми звертаємося в першу чергу до тих, хто відчуває симптоми захворювання.

(Просто кашляють і ніяк не прикриваються)

Поважайте інших людей, ізолюйтеся, не заражайте нас, якщо ви вже маєте симптоми захворювання. Якщо ви захворіли в першу чергу на себе вдягайте маску  для того, щоб стримувати аерозоль, які містять збудники і не передавати його іншим. Якщо ви не можете сидіти дома, ми говоримо про те, що має бути так званий «кашльовий етикет». Бо зазвичай діти як кашляють? Просто кашляють і ніяк не прикриваються. Доросліші діти і багато дорослих кашляють… доброго дня. Заходять в туалет, відкривають ручку крана, залишають на ньому свої віруси, там вологе середовище, достатньо добре зберігаються. Потім відкриває двері рукою, помили руки і толку, що ви мили, якщо ви цими же руками відкриваєте ті двері, через які заходили. Вони нечисті.

(Сушилки для рук допомагають)

Сушилки для рук допомагають. Крани, які допомагають, коли вони включають вам воду і вам не потрібно братися за ручку крана або двері автоматично відриваються і закриваються, вам не потрібно братися за ручку. Це дуже ефективно. Тобто чисті руки, ізоляція, кашльовий етикет це дійсно, що на сьогоднішній день довело, що дуже ефективно в профілактиці респіраторних вірусних інфекцій. Чи допомагає загартування? Я двома руками за загартовання: морозиво їсти, пити холодний компот, пити воду з холодильника, не вдягати дитину, якщо вона не хоче вдягатися. Але це не захищає вас від грипу.

–Чи  вітамін С не допомагає?

– Чи вітаміни є корисними для нас, для нашого організму? Звичайно, вони відіграють важливе значення для нашої імунної системи. Це не лише вітами, а й мікроелементи. Та кількість вітамінів, мікроелементів, які ми отримали разом з продуктами харчування, цілком достатньо. Вітаміни потрібні в першу чергу тим людям, які мають певні дієти або в силу голодування якого-небуть, дефіциту продуктів, окремо вживати ті чи інші вітаміни. Якщо ми говоримо про пересічного українця, у якого у городі або в сусіда у городі росте капуста, смородина, малина, помідори, які можна консервувати, якщо ми говоримо про ягоди, їх можна заморожувати.

Шановні, про які вітамінні препарати взагалі повинна йти мова в Україні?

Коли вітамінні препарати, вони синтетичні, найбільш краще це натурпродукт, який росте або у вас, або у сусіда на грядці. Ця кількість продуктів, яка достатня для того, щоб поповнити дефіцит ваших вітамінів. Для того, щоб ви нормально жили та функціонували. Не доведена наука, що великі дози вітамінів справляють корисний ефект в плані профілактики інфекційних захворювань.

(Ми повинні його вживати це смачно)

Якщо ми говоримо про дефіцит вітаміну С,  так, його потрібно мати, треба проживати на краю Півночі, треба не споживати рослинних продуктів, які містять вітамін С, це капуста, це смородина, ну і багато інших продуктів, не лимон. Лимон це дуже смачно, дуже корисно, але кількість вітаміну С, наприклад, більше в смородині, яка проросте в нас, а не в імпортованому лимоні в Україну. Тобто є нюанси, про які багато людей можливо не знають і шукають той лимон, починають їсти лимон. Я не проти лимонів. Ми повинні його вживати це смачно, з чаєм, без чаю, під коньячок. Як вам буде завгодно. Але тим не менше ми повинні розуміти, що є в Україні, від чого ми не повинні відмовлятися, це простіше зробити з заморожених фруктів, ягід, компот, узвар. Будь ласка, вживайте це.

– Чому люди хворіють взимку? Тому щопереохолоджуються чи з інших причин?

– Одне із частих питань, які я чую від закордонних колег, які потрапляють в Україну. Можна розпитати, що вони про нас думають. То вони питають «Федір, скажи, будь ласка, а чого у вас так батьки так кутають дітей?». Ну тому що, кажу, що у нас бабуся сказала, що якщо ти не носиш шапку, в тебе буде менінгіт, якщо ти не носиш шкарпеток, у тебе буде грип. Вони, що думаю, що збудник менінгіту влазить через волосся в голову?

(ну, ми відкриємо вікно, провітримо)

Зимою ми не провітрюємо приміщення, бо зимою ми хочемо, щоб було дуже-дуже тепло, в трусах ходили по квартирі, що не дозволяє жоден європеєць, кажуть 18-20 градусів це вже спекотно. При високих температурах, 26 градусів приміщення дуже важко зберігати нормальну вологість приміщення. Скажуть «ну, ми відкриємо вікно, провітримо». Не, провітрювання потрібне. Це не впливає на вологість всередині приміщення, коли включається опалення, коли включається конвектори для того, щоб вам було тепло, жарко, але при температурі 26 градусів достатньо тяжко підтримувати вологість.

(Зимою менше сонця, вірус грипу не любить ультрафіолет)

Зимою менше сонця, вірус грипу не любить ультрафіолет. Як багато вірусів респіраторної групи, вони не люблять високих температур, які є влітку. Вони люблять, коли приміщення закрите, коли збираються на навчання, коли кашляють, чихають. Коли є сухість в середовищі, аерозоль довший час перебуває в повітрі, коли наприклад, ті моряки. Вірус грипу не дуже любить сильний мороз, мороз на сонячний день він не любить. Він любить туман. В даному випадку вірус грипу легше буде передаватися. Власне кажучи, це є цілком раціональні наукові пояснення, чому взимку ми хворіємо грипом частіше, ніж влітку.