Як облажатися в історичних деталях? Майстер-клас від творців польсько-українського докфільму

Українські історики розкритикували плакат документальної стрічки “Операція Грубешів”, що розповідає про спільну боротьбу українських та польських повстанців проти радянських комуністів під час та після Другої світової війни.

“Є дві новини – одна хороша, а друга – як завжди., – пише на своїй фб-сторінці історик Андрій Руккас. –  Хороша, що будуть знімати документальне кіно про співпрацю УПА і АК, а як завжди – як завжди щось не те з уніформологічними деталями. Подивіться. На плакаті зображений солдат зовсім не підпільної антирадянської АК, а регулярної 1-ї піхотної дивізії імені Тадеуша Костюшко ворожого як до УПА, так і до АК, прорадянського Народного Війська Польського з дуже характерним орлом на кашкеті.
Сподіваюсь, що ця прикра помилка є лише на інформаційному плакаті і далі до фільму, який має стати історичною реконструкцією (!), не піде. Однак, все одно, плакат таки варто переробити”.

Нагадаємо, що “Операція “Грубешів”  розповідає про роки, коли українці та поляки були запеклими ворогами. І це робить факт їхньої бойової співпраці ще більш цінним та показовим. Один із них – спільна акція у польському місті Грубешів, під час якої був розгромлений радянський гарнізон, звільнені в’язні місцевої тюрми та знищено архів даних про переселенців.

“Казка про гроші”

Знімальна група фільму вже провела зйомки у місті Грубешів Люблінського воєводства Польщі з 25 до 30 липня. Посольство України у Польщі, Генеральне консульство України в Любліні, влада Грубешова і міський музей ім. Сташице допомагали у створенні картини. Зокрема, бургомістр Грубешова Томаш Зайонц надав дозвіл на зйомки фільму в місті, музеї та в інших історичних локаціях за подіями сюжету стрічки. Також були надані контакти регіонального Грубешівського товариства, де знімальна група зможе ознайомитися з архівними матеріалами 1946-го року.

Режисерка стрічки Олеся Моргунець-Ісаєнко відома загалу  тим, що  дозняла відомий “добгобуд” студії ім. Довженка “Казка про гроші” — стрічку, за яку відмовлялися братися багато інших її колег через відсутність адекватного фінансування. З тих пір за Олесею закріпилася слава такої собі “безвідмовної рятівнці”, яка витягає кіно, де вже давно “пропили”  бюджет. Отже, радимо, Олесі ретельніше слідкувати за матеріалами, які супроводжують її нову роботу “Операція Грубешів”. Бо якщо в “Казці про гроші” все проканало ( бо її майже ніхто не дивився  і тихенько поклали на полицю), у історчній стрічці може гупнути міжнародним скандалом.