Кава по-корчинськи. І до чого тут Відень?

Виставу «Віденська кава» затримують на півгодини. Хтось з  акторів не встигає  доїхали  до кінотеатру «Ліра», через заметіль. У барі «Gypsy» –  біток. У кутку примостився автор  тієї самої скандальної п’єси Дмитро Корчинський. З бару він вислизує тихо як кіт.

  • А гдє дєлся мучина? – питає офіціантка, що не вгледіла у вусатому чоловікові відомого драматурга. – Он нє расчитался!

Шкандалю не відбудеться. Повернеться. Хоча  за двох розрахується його знайомий. Насправді у тому барі «Віденська кава» вже почалася, бо  хоча  вистава і розповідає про  алюзії на події більш ніж сторічної – змінилося з того часу мало.  На сцені один за одним з’являться  молодий Гітлер, поважий Фройд, Сталін ще у статусі розбійника, та Троцький,  який вже встиг відсидіти свою ходку. Всі вони дійсно мешкали на сусідніх вулицях Відня перед початком Першої Світової. І ось про що би ці поважні пани теревенили у кав’ярні за тістечками, і вирішив пофантазувати Корчинський.  Для впорядкування думок та любовної інтриги довелося додати ще одного персонажа – вродливу власницю кав’ярні, яка фактично модерує всі ці балачки. Майже випадково вона виявиться галичанкою і фактично артикулюватиме  думки  всіх своїх земляків тих часів.

«Віденська кава» буде вам смакувати, якщо:

  • Ви налаштовані на позитивне сприйняття специфічного і далеко не завжди толерантного гумору Дмитра Корчинського. Тобто жартів накшталт: «Людям краще, коли їх розстрілюють як буржуїв, аніж євреїв», «Головне завдання пролетаріату Галичини перетворитися на пролетаріат Канади»
  • Згодні, що подібність зовнішності історичних персонажів до оригіналу – лише формальність
  • Готові до того, що молодий Адольф, ще не політичний діяч, а художник-невдаха, може викликати симпатію
  • Ви не очікуєте від вистави цікавих мізансцен, філігранної роботи зі світлом, а віддаєте перевагу змістові тексту
  • Хоча б приблизно розумієтеся на біографіях чотирьох головних героїв, щоб я мінімум зрозуміти жарт про лідоруб.
  • Хочете прорефлексувати щодо паралелей із сьогоденням та війнами та злими геніями двадцятого століття
  • Не хочете чекати, коли за п’єсою знімуть кіноверсію

До речі, у «Віденській каві» за своє замовлення  теж забуде розрахуватися один персонаж. Але  на допомогу прийде Сталін, що вчасно  поцупить його гаманець…. Але ні це, ні кава не врятують світ.

Олена Солодовнікова