Ніколи знову? «Будинок Слово» – фільм-попередження

Цього фільму я чекала півжиття.  В прямому сенсі. Чекала з того часу, коли підлітком перший раз почула про «розстріляне відродження» у харківському літературному музеї. Це було  потрясіння дізнатися, що всі українські  письменники-авангардисти мешкали під одним дахом, а потім майже всі вони були ліквідовані. Тоді на моїй особистій карті рідного Харкова з’явився  новий таємничий об’єкт – Будинок слово.Інформації про його квартирантів було обмаль, щось  час-від-часу підкидав Жадан та причетні до літтусовки, але насправді – це було велике культурне провалля. І ним воно залишалося навіть тоді, коли я почала працювати в місцевій історичній програмі «Перша столиця». Ми знали все про короотеньки наїзди до Харкова Маяковського та Єсєніна, і ні бєльмєса про Йогансена чи Семенка. Так склалося.  Погано шукали…..  Навідміну від  режисера Тараса Томенка, який п’ять років просидив у архівах, щоб по крихтах зібрати портрети  особистостей Будинка Слово.

«Будиинок Слово»

Сценарій картини Томенка побудований на цитатах письменників  та їхніх сучасників. І тут не важливо, хто розповідає, головне – про кого і як. У фільмі «Будиинок Слово» літератори – не забронзовілі ідоли, а справжні люди, які кохалися, впадали в істерики, нюхали кокс….  Да все що завгодно! Вони були з плоті і крові, з поганими звичками та дивацвами, і тільки такі люди  мали створювати сучасні тексти. Докфільм базується на кінохроніці, однак вони  не первинні. Відеоряд іде за музичним офломленням, а він – справжній симфонічний витвір.

Сьогодні «Будинок слово» сприймається особливо гостро. Занадто багато паралелей з сучасністю. Арешти, заборона свободи висловлюванн, підтримка «вождя» митцями – все це ми бачимо у північного сусіда. І так вже колись було і повторюєтся до огиди одноманітно. У вас мороз піде  по шкірі, коли це зрозумієте.

А ще ви усвідомите, що в Україні повно власних хармсів з неменш трагічними долями. Письменників «Розстрілянного віддродження», яких ми не цінуємо і не повертаємо пам’ять про них. Хоча завдяки «Будинку Слово» – з’явився шанс почути попередження з минулого.

Олена Солодовнікова