Рібейти. Як кіношників знову кинули

Чому  нещодавно прийнятий закон про rebates(рібейти) для кіно  – піррова перемога? І іноземні продюсери все одно не будуть зацікавлені знімати в Україні? Довгоочікуваний закон про відшкодування витрат кіновиробникам, швидше за все, виявиться черговою піар-бульбашкою.  Хоча на перший-ліпший погляд – все більше ніж прекрасно: закордонним компаніям тепер мають відшкодовувати 25,5% витрат, якщо вони проводять зйомки в Україні. Однак ця практика містить кілька АЛЕ….

“Дискримінацію” за національною ознакою виявив  народний депутат Микола Княжицький:

Закон забороняє українським продюсерам отримувати субсидії на створення фільмів у вигляді повернення частини кваліфікованих витрат. Дозвіл на це залишили лише іноземцям. Для чого? Для того, щоб власники великих студій могли здавати їх в аренду іноземцям за кошт держбюджету. (…) Отже бюджет ми тепер вертатимемо іноземним компаніям з російськими бенефіціарами, а не українцям. Мене чесно бісить не те, що власники студій і росіяни ( ну, і інші іноземці) зароблятимуть на бюджеті, а те, що нову владу не турбує ні доля українського режисера , якому тепер вигідніше в Польші знімати, ні доля батьків з Левандівки у Львові, у яких школа переповнена, бо все забудували, а школу не збільшили”.

Все набагато гірше. Міжнарожні компанії  український рібейт аж ніяк не привабить – він не вигідний н у порівнянні зі світовими пропозиціями. Зазначає кінопродюсер Ігор Савіченко:

“Rebates в будь якому вигляді не працюватимуть. Бо іноземні компанії при сервісі в Україні мають додатково платити ПДВ. Тобто рібейт по суті повертає ПДВ. Окрім того на сьогодні іноземна компанія не має механізму отримати державну субсидію. Заборона спрощеної системи піднімає загаальний бюджет сервісу приблизно на 35% з рахунок податків. Математика проста – підняли вартість на 55%, повертають 25%. Хто таке порадить іноземним колегам і хто з іноземців на таке піде, ще й без механізму, як поруч Чехія, Румунія, Болгарія, Литва, Словакія і Грузія – де і так знімати дешевше і рібейти працюють давно і зрозуміло?”

Всім, хто очікував, що HBO буде знімати черговий “Чернобиль” в Україні, – доведеться притушити радість та ейфорію.  Втім новий “зелений культурний менеджмент” і надалі розповідатиме басенки про переможний кеш-рібейт та  всі ці голівуди у вас під вікнами. Слухайте, воно ж їсти не просить.