Вороги навкруги. Навіщо Україна загострює стосунки з європейськими сусідами?

Мудрість, зваженність? Не чули. Маючи незагоєну рану на Сході, українські дипломати та чиновники не оминають гострих кутів в діалогах з сусідніми державами. А навпаки азартно чіпляються за можливість згадати про історичну справедливість чи піддковирнути інший сусідський мозоль. Але чи на часі відкривати скриньку Пандори?

 Посол України у Бєлграді взяв і заявив, що готують сербськіих найманців, щоб вбивати українців. Одразу ж прілетіла “атветочка”: “А чи не ваші громадяни брали участь у війні в Югославії? І чому їх досі не засудили?” Посла Сербії провсяк випадок відкликали на консультації додому. Питання: чи мають дипломати обережно підбирати слова підчас публічних виступів, здається їх саме цьому вчать.

“антиукраїнський крок”

Чому вчили директора Інституту національної пам’яті В’ятровича – не відомо, не розсудивісті, точно. Він настирливо вступає в прерікання з польськими офіційними обличчями, ретельно вишукуючи привід ткнути їх носом у “антиукраїнський крок”, зазвичай пов’язаний з Волинню. Цього разу його обурили нові дошки на пам’ятнику невідомими солдатам, які загинули в боях з воїнами УПА.”Серед загиблих на території Польщі в боротьбі з українськими повстанцями найбільше було саме комуністичної безпеки. Тому тепер в Польщі на державному рівні вшановуються чекісти, зокрема ті, на руках яких кров польських патріотів”, – написав В’ятрович і зітхув з полегшанням. Виговорився. Продемонтрував знання. Хоча подкуди краще мовчати. Тим більше, що кмітливому українцеві вже прозоро натякнули, що хочуть зробити його персоною нон-грата в Польші.
Скандали в дипломатичних колах миттєво спалахують від іскри. Днями Міністр закордонних справ Польщі Ващиковський під час візиту до Львова образився на директора Національного музею жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”. Причина незадоволення – директор музею вважає, що в 1918 році Польща окупувала Західну Україну. “Віддуватися” за незручні заяви буде Порошенко, який ініціює екстрену зустріч з президентом Польщі, щоб запобігти ескалації напруги між двома країнами! Однак чи відбудеться розмова? Підступний Ващиковський вже рекомендував Дуді не їхати з візитом до України. Хоча сам Дуда прийняти Порошенка у себе ще згоден. Поки що.

“не на мазі”

З Угорщиною у нас теж все – “не на мазі”. Сперечаємося, чи будуть надалі викладати у школах мовами нацменщин? Шкіл, де навчають угорською в Україні – 71, до прикладу, россійською – в 5 разів більше. Міжнародний скандал розпочався через те, що згідно з новим законом про освіту, мовами нацменшин можна викладати лише в початковій школі. Хоча зараз освітяни вже дали задню, і почали пояснювати, що все буде проходити поступово, а “декілька” предметів можуть викладатися іноземною, а декілька – це невідомо скільки…. Втім Угрорщина вже зорієнтувалася та блокує вступ України в НАТО. А ви кажете 150 км незахищенного кордону….