Як перевтілитися у німецького солдата та перебігти кордон між Західним та Східним Берліном?

Як перевтілитися у німецького солдата та перебігти кордон між Західним та Східним Берліном?

Машина часу з натяком. Неподалік російського посольства у Берліні відкрився Музей Холодної війни.

Це високотехнологічний музей 4.0 площею 1600 квадратних метрів, розташований на двох поверхах. На першому – на відвідувачів чекає занурення у віртуальну реальність. Тут є можливість перенестися в 15 серпня 1961 року.

Пам’ятаєте знаменитий знімок «Стрибок до свободи», коли солдат НДР перебігає через колючий дріт на бік Західного Берліна?

Так от, одягаєш спеціальні окуляри та навушники і потрапляєш у той день. Коли Берлін розділила стіна. При цьому спочатку ти бачиш цю інсценовану подію з боку Західного Берліна очима 19-річного фотографа Петера Ляйбінга, який зробив фото, а потім вже з боку Східного Берліна очима 19-річного унтер-офіцера Ганса Конрада Шумана, який вирішив втекти зі Східної Німеччини.

Ти просто стрибаєш разом із ним через колючий дріт і забігаєш у західнонімецький поліцейський автомобіль. При цьому все, що передувало знаменитому стрибку – протест якихось демонстрантів, розмови поліцейських, дії мешканців по обидва боки – видно мало не на 360 градусів. Крутиш головою вліво-вправо, вгору-вниз і бачиш усе. Як у житті. Наче ти там перебуваєш. Єдине, що якщо вестибулярний апарат не як у космонавта, може трохи збивати з ніг. Особливо, коли сам, будучи втікачем, мчиш на свободу.

Це перший музей у Німеччині, що представляє холодну війну в усій її повноті. «Два боки однієї історії» – сучасний історико-науковий погляд на той час.

З експозиції можна дізнатися про про суперництво СРСР, Східного блоку і США, Заходу в різних сферах життя – науці, дослідженнях, технологіях, культурі, спорті та економіці. Від атомного протистояння і «космічної гонки» до змагання на Олімпійських іграх.

Тут є макети знакових предметів тієї епохи – першого радянського супутника і американської атомної бомби «Товстун», скинутої 9 серпня 1945 року на японське місто Нагасакі. Є довга ракета S75, саме такою 1 травня 1961 року над СРСР був збитий американський літак U-2, який пілотував Гері Пауерс, і джойстик з американського космічного корабля, який брав участь у відомій програмі «рукостискання в космосі» «Союз» – «Аполлон» (Apollo-Soyuz). Є скафандри радянського космонавта й американського астронавта та навіть досі працюючий телекс прямої лінії між Москвою і Вашингтоном, які використовували під час Карибської кризи.

Відвідувачі можуть зануритися і у шпигунські ігри, розглядаючи документі, зброю, спеціальні фотокамери, радянські марки, присвячені знаменитим розвідникам.

У музеї багато інтерактивних екранів із дуже різноманітною інформацією. До них можна підключитися навіть зі смартфона і послухати, наприклад, свідчення очевидців. Найсучасніші технології напевно сприятимуть пробудженню інтересу до вивчення історії у молодого покоління.

Організатори музею кажуть, що вони не хочуть нав’язувати жодних політичних наративів, експозиція сама має викликати інтерес у всіх відвідувачів у довгостроковій перспективі та пробудите в них бажання дедалі все глибше і глибше занурюватися в цю складну тему. З цією метою експозиція постійно оновлюватиметься.

Особливо треба підкреслити, що велику «залізну завісу» на вікні з портретами знакових персон тієї епохи – Йосипа Сталіна, Гаррі Трумена, Вінстона Черчилля, Джона Кеннеді, Микити Хрущова, Рональда Рейгана, Михайла Горбачова і Гельмута Коля – розробила українська художниця з Бучі Ванда Сахацька.

Музей працює за адресою: Unter den Linden 14, 10117 Berlin.

За матеріалами сайту berlin-visual.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *