Чехов би був проти війни? Як навчити балканців кенселити російську культуру?

Чехов би був проти війни? Як навчити балканців кенселити російську культуру?

Скоп’є, столиця Північної Македонії. Величезна зала театру наповнюється глядачами. Солдаут. Сьогодні грають “Три сестри” Чехова в перекладі aлбанською. За вікном 2022 рік, албанці щиро підтримують українців, але не можуть відмовитися від російської драматургії.

Вистава була з претензією на модерновість – актори переодягалися у сучасні костюми, співали, уповільнено рухались, надуваючи кульки, провалювалися під сцену…. В подібній стилістиці робив постановки Андрій Жолдак 20 років тому. Але чорт з ним, можливо, це було доволі талановито зіграно. Але невже албанці не знайшли іншої п’єси, окрім замусоленого Чехова? Не знайшли інших наративів, окрім як про страждання та борсання російської душонки?

У Косові я щиро раділа, що на полицях численних місцевих книгарень немає російської прози. Є вся європейська класіка і немає толстоєвських, їх тут не вивчають, ними не цікавляться. Але Македонія показала  українцям зуби.

“Чехов був би проти війни”, – пояснив свій вибір албанський режисер-постановник. Десь я вже це бачила і чула, всі ці акції “Нєт войнє” за кордоном і перезаряджання чергової партії ракет, що знищують Україну. Загалом, мені байдуже, проти чи за був би Чехов. Я бачу дії людей, які поколіннями зростали на його творах.  Російську культуру треба кенселити(скасовувати її підтримку), але весь світ ще не второпав такої простої істини. Росіянські митці натовпами старцюють у Європі, їм співчувають – вони  втекли з батьківщини. Концерти українських виконавців та поетів у Європі скасовують – нас бояться, аби чого не вийшло.  А от деякі албанці просто беруть і  встромляють нам ножа у спину – звертаються до чеховських п’єс. Що можна в тих творах знайти і чи час шукати?

Завершення вистави відбувалося у дворі театру. Глядачі стояли просто неба, а актори розігрували спасіння від пожежі. Я очікувала, що вони викинуть український прапор, зроблять бодай щось, щоб їхнє мистецтво доносило не тільки “разумноє, доброє, вечноє”, а апелювало до сучасності. Ні, цього не сталося. “Fuck Russian cultural!” – гукнула я у безодню, зробивши свій внесок у цей перфоманс на кістках.

Олена Солодовнікова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *