Скільки грошей отримують в Раді з підтримки кіно і до чого тут  порятунок Довженко Центру?

Скільки грошей отримують в Раді з підтримки кіно і до чого тут порятунок Довженко Центру?

Центр Довженка опинився на межі закриття через затримку державного фінансування. Ми дізналися скільки  коштів потрібно інституції, де вони “зависли” та звідки їх можна взяти.

Центр ім. Довженка з бюджету підтримують тільки частково, фактично покриваючи тільки зарплатню співробітників. Решта фінансування – оренда приміщень(44%) та кошти від приведення івентів(12%). Цього року Центр очікував  отримати від держави 8 мільйонів гривень. Однак цей запит одразу було скорочено на 1, 4 мільйонів, тобто на суму прибутків інституції. Так, минуло-річ почав діяти закон, за яким державне підприємство, яке виходить не в  “нуль”, а в “плюс” мають заохотити скороченням держпідтримки на  зароблену суму….  Потім до  причин скорочень додалась  пандемія. І за результатом “усушці та утрусці” до Мінфіну  надійшла смішна цифра – 3 мільйони  гривень  для утримання Центру.  Крім того, в середині року вона і досі не затверджена остаточно.

Кошторис цей подає Держкіно під пильним наглядом Ради з підтримки кінематографії.

“Ми зарезервували 15 мільйонів гривень на Центр Довженка, Національну спілку кінематографістів та стипендії членам Ради Держкіно. Але ці кошти не розподілили,” – каже член Ради  Людмила Горделадзе.

З 7.30:

Обговорення теми Центру Довженка та Паспорту бюджетної програми 3806030 «Державна підтримка кінематографії»

Posted by Павло Сушко on Friday, June 5, 2020

Далі ми дізнаємося, що члени  кінематографічної ради працюють на волонтерських засадах.  Нагадаємо, що Рада буда створена  наприкінці 2018 року за Міністра Культури Ніщука. Офіційно  для того, щоб запобігти корупційним  рішенням з боку розподілу коштів. Фактично –  з метою розмиття відповідальності, адже  Рада затверджує бюджети фільмів та інших проєктів колегіально і знайти крайнього у непрозорості  роздачі грошей стає неможливо. Відповідальність – колективна, тобто – відсутня.

Щодо волонтерської участі у Раді з підтримки кінематографії є нюанс. Щомісячна стипендія члена Ради складає близько 50000 гривень. Про це у інтерв’ю Force News розповідав режисер та член Ради Аркадій Непиталюк. Звичайно,  до апетитів Наглядової Ради Укрзалізниці кіношникам  ще далеко, але “волонтерити” за дві тисячі баксів – це шось новеньке. Тим більше, що і збирається Рада максимум один раз на тиждень. В рідких випадках.

Пруф на 54. 13

Варто окремо зупинитися на тому, що члени Ради не мають право працювати у кіногалузі під час виконання обов’язків. Але ж працюють – хто режисерами, хто продюсерами. Без офіційного оформлення. Але з ким не буває, справжніх фахівців в українському кіно не вистачає.

Дивно інше, у Раді 8 експертів. За рік  на їхню стипендію з держбюджету  надають близько 5 мільйонів гривень.  Саме стільки  для повноцінного існування не вистачає Центру Довженка. Чи спроможуться волонтери відмовитися від винагороди заради  збереження інституції? Яке  рішення приймуть колегіально?

АПД. В переписці з нашим журналістом Людмила Горделадзе уточнила, що  члени Ради не отримують обіцяної стипендії з березня 2019 року. А на питання, чи вважає доцільним її надавати і чи  варто в разі розблокування  бюджету  пожертвувати стипендії експертів-волонтерів культурним інституціям, Горделадзе написала: “Коли хоч щось отримаю – я вам відповім”.