“УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ФОНД” РОЗДАВАВ МІЛЬЙОНИ ВИРОБНИКАМ ТУАЛЕТНОГО ПАПЕРУ ТА АГРАРІЯМ

“УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ФОНД” РОЗДАВАВ МІЛЬЙОНИ ВИРОБНИКАМ ТУАЛЕТНОГО ПАПЕРУ ТА АГРАРІЯМ

Аудит діяльності УКФ проведено і висновки фінінспекторів не втішні – виявлено нецільове та неефективне використання держ. коштів в особливо великих розмірах. Не важко здогадатися, що саме результати офіційної перевірки змусили екс-директорку УКФ Юлію Федів в останній момент відмовитися від участі у конкурсі на посаду – так буває, коли роками розказуєш про прозорі процедури, незалежних експертів та звітність, а насправді надаєш кошти у мільйонних розмірах пройдисвітам.

КЕЙСИ ПІДТРИМКИ УКФ, ЯКІ НЕ МОЖНА ЧИТАТИ БЕЗ СМІХУ

Минулого ковідного сезону Український Культурний фонд відзначився підтримкою проєкту фабрики туалетного паперу. Здавалося б, що може поєднувати виробників гігєнічних засобів з мистецтвом? Але в уявленні УКФ зв’язок очевидний – вони надали грант у розмірі 732478 гривень на створення Музею паперу. А ось який вигляд цей “музей” мав в результаті.

Погодьтесь, доволі цікава та різноманітна експозиція. Особливо, враховуючи те, на що саме грантоотримувач ТОВ “Зміївська Паперова фабрика” витратила кошти. Тут треба було проявити неабияку фантазію. Майже півмільйона гривень злили на АРЕНДУ музейних експонатів. Судячи з підходу, ТОВ розраховує отримати подібний грант і наступного року, щоб ще раз взяти в аренду кілька коліс та залізних болтів.

Для тих, хто сумнівається , пруф договору:

https://ucf.in.ua/storage/applications/4/INST/2/1/4INST21-27116/scaned_agreement/4INST21-27116.PDF?fbclid=IwAR0K7befoSmRdobANlZXrf4YzR4vk0MimKA-ple6ahm53xciPde9YOn25yM

А також потужності зміївського ТОВ:

Варто зазначити, що подібний музейний зашквар з УКФ трапляється не в перше: у 2019-ому вони видали кошти на музей лозоплетіння та в результаті отримали звіт у вигляді кількох невеличких корзинок, що стояли на столі. Тож, порушення не можна назвати випадковим – воно системне.

Попіклувався УКФ і про сільськогосподарників. Знову не можете намацати зв’язок з культурою? А ось ТОВ “КОСМОС”, головна діяльність якого є агробізнес, змогло отримати мільйон гривень на свій культрозвиток. Правда, для цього підробили один з КВЕДів. А в УКФ на це закрили очі. Не помітили, що до них прийшли фермери, а не митці.

Невеличка деталь:

і ці, і наступні гранти, про які піде мова, було видано в рамках програми “інституційної підтримки”. Конкурс на подачу документів тривав до серпня. Договори підписували ще місяці півтора, і ще стільки ж приймали звітність. А її треба здати до кінця року. Тобто на фактичну роботу з виконання проєкту залишався місяць. Тому мутили багато та грубо. Кожен викручувався як міг!

Зокрема, Фестивальний центр “Золотий Дюк” отримав спекотний лямчик, половину з якого витратив на аренду офісу. Отак він виглядає. Нормальний офіс в бордельному стилі.

Договір УКФ та “Золотого Дюка”: https://ucf.in.ua/storage/applications/3/INST/3/1/3INST31-02618/scaned_agreement/3INST31-02618.PDF?fbclid=IwAR30FFsbxWQsByDjvKWMSojAQfYiz2aXo-lM7h5GXl4Hk0-TZS43DSxkdKk

Хтось скаже – до того, як має виглядати офіс у ковідні часи, можна по сперичатися. Але те, що квартира на момент оренди знаходилась під арештом, – вже безумовне порушення . Де ж був УКФ з перевіркою договорів? Тим більше, що ця інформація знаходиться у відкритих джерелах.

ЯКІ ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ АУДИТОРІВ?

По-перше, аудитори слушно відзначили, що УКФ неправомірно примушував грантоотримуачів вкладати у бюджет оплату аудиторських послуг(а вони складали в середньому близько третини від загальної суми підтримки). Загалом на перевірку договорів від самого УКФ було витрачено більше 16 мільйонів гривень. А користі від цього, як бачимо, ніякої – все одно факти корупційної діяльності виявила лише переперевірка новими державними аудиторами. Сподіваємось, вона коштувала менше ніж послуги приватних інспекторів, що сплатити з кишені платників податків.

По-друге, майже 63 мільйони гривень залишились незасвоєними та повернулись до держ. казни. А все через занадто короткі строки реалізації проєктів у місяць-півтора. Знайшлись чесні інституції, які не взяли гріха на душу, і не робили вигляд, що щось креативили аби їм накрапало(як у кейсах вище). Серед таких чесних, зокрема, Театр імені Франка та Одеський археологічний музей. Втім особливо цинічні посміхнуться: вчиться підробляти звітність, мастадонти.

Окремний пункт використання організаціями невідповідних КВЕДів. Про це першим публічно розповів голова Спілки концертної індустрії України Максим Шульженко:

https://www.facebook.com/maxim.shulzhenko/videos/10225107063171579

Як підтвердив держаудит, тут наробили муток приблизно на 5 мільйонів гривень. Після того, як оборудки розкрито, недоброчесні грантоотримувачі мають повернути кошти. Але процес це довгий – суди, стягування зі збанкрутілих або вже ліквідованих ТОВок та ФОПів. Власне, попередити зловживання та не видавати гроші чітерам і було завданням працівників УКФ. Вони на чолі зі своєю екс керівницею Федів з цією місією не впоралися – і мають понести відповідальність.

Коли справа дійде до суду недогледівшим екс керівникам та екномічному блоку фахівців від Культурного Фонду буде інкримінуватися ч.2 ст.210 Кримінального кодексу України. Згідно неї на працівників УКФ може чекати обмеження волі на строк від двох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися професійною діяльністю на строк до трьох років.

Звичайно, фінансувати культуру – це необхідна річ. Однак зловживати службовим становищем і підтримувати аграріїв, виробників туалетного паперу та інших друзів з відкатами, – це злочин.

З повним текстом перевірки УКФ можна ознайомитися тут:

https://dasu.gov.ua/attachments/2bc6960f-c1ec-4bae-a94e-e742e1b0b0a6_%D0%90%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82_%D0%9C%D1%96%D0%BD%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82.pdf?fbclid=IwAR1k1mWd7PHjT0KkYgK8zeTBgBvZLBJjbP8aVPc-fGuYFTYC6K5Y66QdSjs

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *